Sigaranın Gebeliğiniz ve Bebeğiniz Üzerindeki Etkileri
20/02/2018
Aşerme
20/02/2018

Gebelikte Tırnaklarda İzlenen Değişiklikler

Gebelikte vücudumuzda birçok değişiklik meydana geldiği gibi tırnaklarda da olabilir. Tırnaklarda görülen değişiklikler arasında beyazlama, morarma, noktalar oluşma gibi durumlar mantar enfeksiyonunu da düşündürdüğü için hekiminize kontrol ettirmenizde fayda vardır. Bazı tırnaklarda sertleşme tespit edilirken bazılarında da incelme ve kırılganlıkta artış tespit edilmesi gebelik sürecinde normal olarak izlenmektedir.

Gebelikte hormonların etkisi ile tırnak uzaması hızlanır ve tırnaklar ince ve kırılgan olabilir. Bulaşık yıkama veya temizlik sırasında eldiven giymek yeterli olacaktır. Tırnaklarınızı uzatmayın kısa ve kuru tutun.

Bazı toplumlarda annenin tırnaklarında ki değişikliklere bakarak bebeğin cinsiyeti tahmin edilmektedir. Bu durum gerçeklikle alakası yoktur.

Gebelik sürecinde kullanılan aletlerin steril olduğundan emin olduğunuz salonlarda manikür ve pedikür yaptırabilirsiniz. Ojeleri içerisinde gebeliğe zararlı kimyasal maddeler içerebildiği için gebelikte kullanmamakta fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.