Kürtaj Olduğum Daha Sonra Anlaşılır mı?
11/07/2017
Doğum Sonrası Korunma Yöntemleri
28/07/2017

Epizyotomi ve Perine

Epizyotomi nedir??

Vajina girişi ile makat arasında kalan bölgeye perine denilir. Doğum esnasında ve doğumdan sonra büyük öneme sahiptir. Normal doğum sırasında perine ve vajende kontrolsüz yırtıkların olmaması için doktor tarafından yapılan kesiye  “epizyotomi” adı verilir. Doğum sonrası perine bakımı, epizyotomi alanının daha kolay iyileşmesi ve enfeksiyon kapmaması için son derece önemlidir.  Doğum sonrası perine bölgesinde  ağrı ve şişlik en sık problemlerdendir.

Perine Bakımında Yapılması Gerekenler

Doğumdan sonra perinedeki ağrıyı azaltmak için bu bölgeye buz veya soğuk su uygulayabilirsiniz. Ağrı için doktorunuzun önerdiği ağrı kesici haplardan faydalanabilirsiniz. Kabızlık veya hemoroid probleminiz  varsa beslenmenize dikkat etmenizin yanında (bol sıvı tüketimi- posalı yiyecekler tüketmek)  gerekirse gaita yumuşatıcı ilaçları kullanabilirsiniz. Bölgeyi temizlemek için sadece temiz su yeterli olmakla birlikte çoğu zaman antiseptik maddeler içeren solüsyonlar önerilir. Ayrıca akıntı ve kanamalar için günlük ped kullanılması hijyen açısından önemlidir. Doğum sonrası normalden fazla ve pıhtılı taze kanama olursa mutlaka doktorunuza haber verin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.