Doğum Sonrası Korunma Yöntemleri
28/07/2017
GEBELİKTE YÜZMENİN FAYDALARI
20/02/2018

Genital Estetik

Özellikle normal doğum sürecinden sonra annelerin akıllarında şu soru belirir; acaba vajinam ne kadar genişledi? Eşimle aramda ki ilişkiyi ne kadar etkileyecek? Cinsel haz alabilecek miyim?

Yapılan çalışmalara göre sadece vajinal doğum yani normal doğum yapmak dışında gebeliğin kendisi de vajina etrafını saran pelvik taban olarak isimlendirilen bölgede sarkmalara, genişlemelere neden olmaktadır. Pelvik taban dediğimiz bölge iki leğen kemiğimiz arasında kalan kas tabakası ve zarlardan oluşur. Özellikle zor doğum, iri bebek, vakum ile doğum çok sayıda vajinal doğum yapmak gibi nedenlerle pelvik tabanda gevşemeler olmaktadır. Bazen zarlarda oluşan yırtılmalar nedeniyle idrar torbası veya arka bölgeden bağırsak sarkmaları olmaktadır. İhtiyaç halinda vajinal bölge de oluşan bu tarz yırtılmalar cerrahi olarak düzeltilebilmektedir. Yine hormonların etkisi, travma, gebelik süreci ile oluşan dış genital dediğimiz dudaklarda sarkma, renginde koyulaşma kadının cinsel anlamda öz güveninizi azaltabilmektedir.

Genital estetik operasyonları (labioplasti, vajinoplasti) ile düzeltmeler yapılabilir. Anne olmak cinsel hayatınızın bitmesi anlamına gelmez. Cinsellik hayatın olmazsa olmazlarındandır. Hem içgüdüsel hem de evliliğin temeli olarak. Jinekoloğunuz ile görüşmelerinizde cinsel hayatınızda ki aksaklıklardan mutlaka bahsetmeniz gerekir ki sorununuza çözüm bulunsun. Kendi içine kapanık bizim gibi toplumlarda cinsellikten ve sorunlarından bahsetmek kolay olmasa da jinekologlar paylaşacağınız en doğru kişilerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.