GEBELİKTE YÜZMENİN FAYDALARI
20/02/2018
Sigaranın Gebeliğiniz ve Bebeğiniz Üzerindeki Etkileri
20/02/2018

İlk Adet= Menarş

Kız çocukları adölasan döneme geldiklerinde vücutlarında değişiklikler başlar ve erkek çocuklarına nazaran kanlı bir değişiklik fazla ürkütücü olabilir. O nedenle annelerimizin bu konuda kız çocuklarını yavaş yavaş uyarması bilgilendirmesi ya da bir jinekologdan faydalanması gerekmektedir.

İlk adet dediğimiz tıp dilinde menarş genellikle 9-16 yaş arasında izlenmektedir. Aşırı zayıf ve obez kızlarda ilk adet daha erken görülebilir. Adet kanaması başladıktan sonraki ilk 2-3 yıl düzenli sıklıkta gelmeyebilir. Ergenlik ile birlikte ilk olarak boy uzaması ve memede tomurcuk şeklinde büyüme izlenir. Daha sonra koltuk altı ve genital bölgede kıllanma başlar. Bu sıralamanın sonunda adet kanamalarının olmaya başlaması ile ergenlik tamamlanır.

İlk adet kanamasının 9 yaş öncesinde olması erken menarş olarak kabul edilir. Altında hormonal bir bozukluk olabilir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolü gerektirir. Erken menarş tespit edildiğinde tedavi gerektirmektedir çünkü boy uzaması yavaşladığı için boy kısalığına neden olabilir.

14 yaşa gelinmesine rağmen ergenlik aşamaları ile ilgili hiçbir gelişme gözlenmez ise ( sırasıyla boy uzaması- memelerde tomurcuklanma- koltukaltı ve genital kıllanma- ila adet kanaması) bir doktor ile görüşmenizde fayda vardır. Eğer ergenlik gelişimlerinden bir kısmı oldu mesela meme tomurcuklanması, boy uzaması, kıllanma gibi ama 16 yaş olmasına rağmen hala ilk adet kanaması görülmedi ise yine altta yatan bir sorun olabilir. O nedenle bir hekim ile görüşmekte fayda var.

İlk adet kanamasının başlaması ile artık gebelik sürecinin de olabileceği akıllarda tutulması gereken en önemli özelliktir. Bu nedenle kız çocuklarımızı bilgilendirmenin oldukça önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum.

Adet Kanaması Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.