Gebelik ve Banyo
23/05/2017
Kızlık Zarı Kanaması Nasıl Olur?
12/06/2017

Kızlık Zarı Nedir?

Vajenin girişinde yaklaşık 1-1.5 cm içeride vajeni çepeçevre saran mukozal katlantıya kızlık zarı,  tıp dilinde himen adı verilir. Ağız içini döşeyen mukoza ile hemen hemen aynı yapıda olan kızlık zarı vajina girişini bilinenin aksine tamamen kapatan şeffaf zar şeklinde bir yapı değildir. Himenin fizyolojik bir işlevi olduğu düşünülmemektedir. Bazı araştırmacılara göre mikroorganizma ve yabancı cisimlerin vajina içine girişini önlediği  ileri sürmüştür. Adli tıpta cinsel şiddete ve istismara maruz kalan kız çocuklarını teşhis etmekte kullanılmaktadır.  İşlevsel olarak çok önemli görevi olmasada özellikle bizimki gibi müslüman ülkelerde sosyolojik önemi çok büyüktür.  Saflığın , el değmemişliğin yani bekaretin sembolü olarak görülmektedir.  Himen(latince Hymen) tarihsel olarakta Yunan ve Roma mitolojilerinde Dionysus ve Afrodit’in oğlu olan “evlilik ve düğün tanrısı” adıdır.  İlk gece ilişkisi bu Tanrı’ya adandığından kızlık zarı da aynı isimle anılmaktadır.

Anatomik olarak himenin birçok tipi bulunmaktadır.

  • Anüler (yuvarlak) tip
  • Kresentrik (yarım ay) tip
  • Septalı (ara bölmeli) tip
  • Kribriform (kalburumsu) tip
  • İmperfore (deliksiz) tip – patolojiktir
  • Mikroperfore (küçük delikli) tip

En sık anüler tip görülmektedir. İmperfore tipte vajen girişi tamamen kapalı olup ilk adet kanaması ile birlikte kan dışarı atılamadığı için vajen içinde birikir ve şiddetli ağrıya neden olur. Bu durumda cerrahi olarak düzeltilmesi gereklidir. Mikroperfore tipte ise himen çok küçük deliğe sahip olduğu için adet kanaması olur ama ağrılı olur. Bazen cerrahi olarak düzeltmek gerekebilir.

Anatomik tipler dışında yapısal olarak bazı kızlık zarları sert yüksek duvarlı,  bazıları ise esnek olabilmektedir. Sert ve yüksek duvarlı kızlık zarı olan kızların ilk cinsel ilişki sırasında zorlanma ve aşırı kanamalar olabilmektedir. İlk ilişki öncesi bu konuda muayene olarak ilk cinsel deneyiminizi daha rahat yaşayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.